Сремачки чкаљ
Чкаљ, чудно, митско и загонетно име за биљку. Чкаљ је принц сремачких ледина и равничарских пространстава, сремачки кактус, кључар лепоте и здравља Срема и сремаца.
Чкаљ расте у многим пределима широм земаљске кугле и његов службени назив на латинском је “cirsium“. На Балкану има десетак назива: гујина трава, бели стричак, магарећа салата, осљебад, ошебај, дивљи арточак итд. Међутим, овде код нас у Срему његово име је „чкаљ“, баш лепо, отмено и звучи некако људски.
Чкаљ у првој години живота развија снажан корен и жбунаст бодљикав лист прошаран белим пругама, као сремски деран кад изђика. Следеће, односно друге године из бокора у пролеће никне елегантно стабло и на њему предивни медоносни бодљикави црвени цветови, који својим заносним мирисом маме пчеле, лептире и остале да просто у трансу јуришају. Цвет опстаје све до првих јесењих мразева. Ливадски мед, у коме има састојака чкаља, је препознатљив по укусу и мирису, и веома храњив и лековит. Чкаљ помаже Сремцу кад оболи од уобичајених сремачких болести: жучи, астме, шећера, оштећења јетре, копривњаче, хемороида или кад се опоравља од операције и тешких рана.
Чкаљ и Сремац су слични, јер не дирају никог, али ако их неко пипне или узнемирава, онда буду убодени трном или бритвом. Бодље чкаља нису тако велике и страшне, већ служе само као опомена, и као да ти каже:
„Еј, браћа пази где идеш и где гледаш!“
Чкаљ не расте у селу, већ искључиво у дивљини ледина и поља и ако би га пресадили у саксије и баштицу не би се примио. Он као да чува тајну минулог времена и бори се да преживи у природи, угроженој, пре свега, људским немаром и загађењем свих врста. Сваким даном га је све мање и као да нам поручује:
„Сремци упамтите док је мене по пољима, биће и вас у шоровима!“
Наше, људско здравље, немери се само подацима са „крвне слике“, рентгенским снимцима или „дебелим шлајтовима“, већ и стањем духа, ведрим осмехом и радосним погледом. Ако нестане сремачког духа неће ни Срем више бити „диван и кићен“, као у песми, већ само обична равница слична хиљадама на земаљској кугли.
Рубрика “Сремски чкаљ“ позива све који имају нешто да кажу и напишу о сремачком животу, да се пријаве уредништву сајта како би сачували потомцима сећање на минуло време и претке.
инж.Ћирковић В.Ђорђе, овдашњи