Sremački čkalj
Čkalj, čudno, mitsko i zagonetno ime za biljku. Čkalj je princ sremačkih ledina i ravničarskih prostranstava, sremački kaktus, ključar lepote i zdravlja Srema i sremaca.
Čkalj raste u mnogim predelima širom zemaljske kugle i njegov službeni naziv na latinskom je “cirsium“. Na Balkanu ima desetak naziva: gujina trava, beli stričak, magareća salata, osljebad, ošebaj, divlji artočak itd. Međutim, ovde kod nas u Sremu njegovo ime je „čkalj“, baš lepo, otmeno i zvuči nekako ljudski.
Čkalj u prvoj godini života razvija snažan koren i žbunast bodljikav list prošaran belim prugama, kao sremski deran kad izđika. Sledeće, odnosno druge godine iz bokora u proleće nikne elegantno stablo i na njemu predivni medonosni bodljikavi crveni cvetovi, koji svojim zanosnim mirisom mame pčele, leptire i ostale da prosto u transu jurišaju. Cvet opstaje sve do prvih jesenjih mrazeva. Livadski med, u kome ima sastojaka čkalja, je prepoznatljiv po ukusu i mirisu, i veoma hranjiv i lekovit. Čkalj pomaže Sremcu kad oboli od uobičajenih sremačkih bolesti: žuči, astme, šećera, oštećenja jetre, koprivnjače, hemoroida ili kad se oporavlja od operacije i teških rana.
Čkalj i Sremac su slični, jer ne diraju nikog, ali ako ih neko pipne ili uznemirava, onda budu ubodeni trnom ili britvom. Bodlje čkalja nisu tako velike i strašne, već služe samo kao opomena, i kao da ti kaže:
„Ej, braća pazi gde ideš i gde gledaš!“
Čkalj ne raste u selu, već isključivo u divljini ledina i polja i ako bi ga presadili u saksije i bašticu ne bi se primio. On kao da čuva tajnu minulog vremena i bori se da preživi u prirodi, ugroženoj, pre svega, ljudskim nemarom i zagađenjem svih vrsta. Svakim danom ga je sve manje i kao da nam poručuje:
„Sremci upamtite dok je mene po poljima, biće i vas u šorovima!“
Naše, ljudsko zdravlje, nemeri se samo podacima sa „krvne slike“, rentgenskim snimcima ili „debelim šlajtovima“, već i stanjem duha, vedrim osmehom i radosnim pogledom. Ako nestane sremačkog duha neće ni Srem više biti „divan i kićen“, kao u pesmi, već samo obična ravnica slična hiljadama na zemaljskoj kugli.
Rubrika “Sremski čkalj“ poziva sve koji imaju nešto da kažu i napišu o sremačkom životu, da se prijave uredništvu sajta kako bi sačuvali potomcima sećanje na minulo vreme i pretke.
inž.Ćirković V.Đorđe, ovdašnji